Historia Bierunia

Historia Bierunia

Bieruń jest niewielkim miasteczkiem położonym na Górnym Śląsku i choć nie jest miejscem turystycznym, to jednak będąc w okolicy warto się w nim zatrzymać. Aby jednak pobyt miał sens warto wiedzieć nieco więcej zarówno o atrakcjach, jak i historii tego miasta. Właśnie dlatego chcemy przyjrzeć się jej pokrótce w tym artykule. Mamy nadzieje, że ten przegląd historii Bierunia pomoże turystom wyrobić sobie zdanie na temat tego miasta i zdobyć wiedzę, która przyczyni się do zwiedzania go z większym zrozumieniem.

Początki Bierunia

Nie da się dokładnie określić kiedy powstało miasto Bieruń, jednak datuje się ten moment na okolice XII-XIV wieku. Jeśli chodzi o pierwsze pisemne wzmianki o Bieruniu można je znaleźć w dokumentach pochodzących 1376 roku. Opisują one drogę handlową prowadzącą między innymi przez Bieruń. W okolicach dzisiejszego miasta, w miejscu gdzie szlak się obniżał z wcześniejszych pagórków stworzono punkt kontrolny, który następnie rozrastał się coraz bardziej w osadę, aż doprowadził z upływem czasu do powstania miasta takiego jakim go znamy dzisiaj. Oczywiście potrzeba na to było wielu lat, gdyż od pierwszych wzmianek o Bieruniu do dnia dzisiejszego minęło już siedem stuleci.

Dalsze losy miasta

Po powstaniu wspomnianego punktu kontrolnego oraz osady miejsce to stale ewoluowało i w czasach współczesnych zmieniło się nie do poznania. Szlak handlowy, który już od początku przebiegał przez te tereny przyczynił się w znacznej mierze do rozwoju miasta. Z czasem zaczęto handlować bardzo różnorodnymi towarami oraz transportować je do pobliskich, a z czasem coraz dalszych miejscowości. Dzięki temu gospodarka miasta rozwijała się dosyć szybko. Doprowadziło to z czasem do wybudowania szosy, która również prowadziła przez teren miasta. Obecnie Bieruń jest niewielkim miasteczkiem z liczbą ludności około 20 tysięcy, jednak do dziś możemy wyczuć w nim klimat dawnych początków i wszystkiego co doprowadziło do aktualnej pozycji miasta i jego lokalizacji oraz zagospodarowania.