Walentynkowy autobus z Tychów do Bierunia – innowacyjna reklama miasta na Śląsku

Walentynkowy autobus z Tychów do Bierunia – innowacyjna reklama miasta na Śląsku

W dniu zakochanych 14 lutego 2024 roku, samorząd miasta Bieruń, liczącego niespełna 20 tysięcy mieszkańców i mającego za patrona św. Walentego, wprowadził ciekawą formę reklamy. Chciał przyciągnąć ludzi do świętowania dnia zakochanych w swoim mieście, dlatego specjalnie na tę okazję przygotował „walentynkowy autobus”. Pojazd ten kursuje już teraz między sąsiadującymi miastami – Tychami a Bieruniem.

Zwykły miejski autobus o długości 12 metrów, należący do floty Transportu GZM (Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) i malowany na żółto-czarne barwy, został przystrojony na okoliczność Walentynek. Jego front zdobi napis „Autobus św. Walentego”, natomiast wnętrze i zewnętrzne powierzchnie pokryte są różnego rodzaju serduszkami oraz sloganami reklamującymi Bieruń lub odnoszącymi się do Święta Zakochanych w dialekcie śląskim.

Przykładowe slogany to: „Zakochaj się w Bieruniu”, „Czekam na Ciebie w Bieruniu”, „Miasto św. Walentego”, „Mom hercklekoty” (kołatanie serca), „Pokochaj to miasto” (z emblematami np. zabytkowego rynku czy sanktuarium św. Walentego), „Bieruń Ci przaje” (Cię kocha), „Dej kusika” (daj całusa), „Bieruń łączy” i „Łostoń przi mie” (zostań ze mną). Dodatkowo, oparcia krzeseł w autobusie ozdobiono naklejkami z napisem: „Nie ma mnie na Tinderze, ale znajdziesz mnie w Bieruniu”. Na tylnej części pojazdu widnieje także zachęta od burmistrza Bierunia do celebrowania Walentynek właśnie w tym mieście.

Autobus jest własnością miejskiego przewoźnika – Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach i już teraz kursuje na linii nr 31 Transportu GZM, która łączy dworzec kolejowy w Tychach z placem autobusowym w Bieruniu.

Bieruń jest szczególnie związany ze świętym Walentym, którego drewniany kościół z XVII wieku znajduje się właśnie tam. Święty ten jest patronem miasta od ponad 20 lat i jest również uznawany za opiekuna zakochanych. Z tego powodu, lokalne obchody dnia patrona są połączone ze świętem odpustowym. Tego roku, niecodziennie, odpust odbędzie się w niedzielę, 11 lutego, a nie jak zazwyczaj 14 lutego. Wynika to z faktu, że w 2024 roku 14 lutego przypada na Środę Popielcową, która jest początkiem Wielkiego Postu. Na niedzielne popołudnie organizowana jest msza w intencji młodzieży oraz par przygotowujących się do zawarcia małżeństwa.