Nie zapomnij o deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków

Nie zapomnij o deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków

Do połowy roku, a więc do 30 czerwca 2022 mamy czas na złożenie deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dotyczy to gospodarstw domowych, których źródła ciepła nie przekraczają 1 megawata. Poza tym obowiązek ten dotyczy również spalania paliw niezależnie od tego czy mieszkanie jest zamieszkane, czy też nie. Chociaż do czerwca pozostało jeszcze sporo czasu, to jednak warto złożyć taką deklarację jak najszybciej, żebyśmy przypadkiem o niej nie zapomnieli. Poza tym jeśli zrobimy to już teraz, nie będziemy musieli się martwić w przyszłości.

Po co składa się deklaracje

Składanie deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości powietrza. Wiele osób używa jeszcze dość szkodliwych metod ogrzewania, zanieczyszczających powietrze. Jeżeli wszystkie takie gospodarstwa znajdą się w bazie danych, łatwiej będzie ustalić strategię działania i metody walki z zanieczyszczonym powietrzem. Jest to ważne szczególnie w miejscach, gdzie problem zanieczyszczonego powietrza jest bardzo duży. Poza tym, za niezłożenie deklaracji może nam grozić kara w postaci grzywny o wysokości ustalonej przez Kodeks wykroczeń.

Jak złożyć deklarację

Powstaje jednak pytanie w jaki sposób możemy złożyć wspomnianą wyżej deklarację. Istnieją dwa sposoby: możemy to zrobić drogą elektroniczną lub tradycyjnie, w formie papierowej. Aby złożyć deklarację elektronicznie, mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy zrobić to za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu albo podpisu kwalifikowanego. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie ewidencji. Jeżeli zaś chodzi o formę papierową, należy wypełnić dokument deklaracji, a następnie przesłać go lub osobiście dostarczyć do Urzędu Gminy lub Miasta. Wzory deklaracji można znaleźć w Internecie i wydrukować.