Atrakcje turystyczne Bierunia

Atrakcje turystyczne Bierunia

Bieruń jest stosunkowo niewielkim miastem, co dla jednych jest plusem, dla innych minusem. Nie ma tu wielu turystycznych miejsc, dzięki czemu miasto cieszy się względnym spokojem i nie znajdziemy w nim wielu turystów. Istnieją jednak miejsca, które warto tutaj odwiedzić. Szczególnie jeśli chcemy uniknąć zatłoczonych ulic, Bieruń będzie jednym z ciekawych wyborów na spędzenie wolnego dnia, czy popołudnia. Znajdziemy tutaj pięknie wyglądające uliczki, a także zabytki warte naszej uwagi. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Centrum Bierunia

Na naszą uwagę z pewnością zasługuje Stare Miasto z Rynkiem pośrodku niego. Jest to typowy przykład układu średniowiecznego, gdzie rynek stanowi kwadrat, a z każdego narożnica odchodzą od niego dwie prostopadłe ulice. Sam Rynek zabudowany jest jednopiętrowymi kamienicami, które prezentują się bardzo ładnie. Na Rynku znajdziemy między innymi ustawiony tu nie tak dawno zegar słoneczny, a także zarys studni miejskiej i wagi, a także postacie tak zwanych Utopców pochodzących z podań ludowych znanych na tych terenach.

Inne atrakcje Bierunia

Wychodząc poza Rynek, na obrzeżach Starego Miasta znajdziemy zabytkowe groble, które swego czasu chroniły miasto przed zalaniem z istniejącego ówcześnie zbiornika wodnego. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest cmentarz Żydowski położony na zalesionym terenie i ogrodzony murem. Historia jego powstania wiąże się z położeniem miasta w strategicznym punkcie między Wrocławiem i Krakowem. Ze względu na jego lokalizację, swego czasu osiadało tutaj wielu kupców, w tym pochodzenia żydowskiego. Najstarsze płyty nagrobne, które znajdziemy na cmentarzu pochodzą nawet z XVII wieku. Najstarszym zabytkiem Bierunia jest kopiec usypany w roku 1295, a także znajdująca się na nim kapliczka. Latem z kolei, sporą atrakcją zapewniającą rozrywkę w Bieruniu jest pobliskie kąpielisko Łysina odwiedzane przez tysiące plażowiczów.