Problematyka magazynowania odpadów pod ziemią – sprawa kopalni Piast w Bieruniu pozostaje nierozwiązana

Problematyka magazynowania odpadów pod ziemią – sprawa kopalni Piast w Bieruniu pozostaje nierozwiązana

Za nami już ponad 80 dni odkąd materiał reporterski Jerzego Korczyńskiego z TVN24 ujawnił bulwersującą sprawę przechowywania odpadów w nieczynnych wyrobiskach górniczych kopalni Piast w Bieruniu. Kontrola przeprowadzona przez Okręgowy Urząd Górniczy pozwoliła na wykrycie setek ton śmieci, których natychmiastowe usunięcie zostało nakazane. Mimo upływu czasu, sytuacja pod ziemią nie uległa znaczącej poprawie.

Korczyński dotarł do materiałów filmowych ukazujących skalę tego niepokojącego zjawiska. Z nagrania wynikało, że w co najmniej dwóch miejscach, setki metrów poniżej powierzchni ziemi, przechowywane są substancje różnego rodzaju, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

W związku z tym alarmującym odkryciem, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego postanowili dokładnie zbadać sytuację w kopalni Piast-Ziemowit. Fakt ten potwierdził dnia 9 listopada w rozmowie z Małgorzatą Marczok z TVN24, dyrektor WUG w Katowicach, Roman Sus.

– Kontrolę przeprowadza trzyosobowy zespół inspekcyjny, w skład którego wchodzi specjalista ds. ochrony środowiska. Prace będą obejmowały nie tylko zagadnienia związane z gospodarką odpadami w kopalni, ale także zalążek problemu – podziemne wyrobiska, o których mówił w swoim materiale reporter TVN24, Jerzy Korczyński – wyjaśnił dyrektor Sus.