Program "Hack the Climate" wspiera polskie miasta w walce z wyzwaniami klimatycznymi

Program "Hack the Climate" wspiera polskie miasta w walce z wyzwaniami klimatycznymi

Trzy polskie miasta – Sulejówek, Bieruń i Rzeszów – przyjęły różnorodne inicjatywy mające na celu zmierzenie się z problemami związanymi z ekologią i ochroną środowiska. W Sulejówku priorytetem jest restrykcja wycinania drzew, Bieruń koncentruje się na planach przekształcenia swojej infrastruktury na niezależną od górnictwa, zaś Rzeszów dąży do promowania korzystania z publicznego systemu transportu wśród swoich mieszkańców. W realizacji tych celów pomocy mają udzielać grupy programistów, które zostały dobrane w ramach programu „Hack the Climate”.

Finansowanie dla „Hack the Climate” pochodzi z dwóch źródeł: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program jest koordynowany przez Polski Fundusz Rozwoju i norweską organizację Nordic Edge. Misją tego przedsięwzięcia jest zaproponowanie i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą miastom sprostać wyzwaniom klimatycznym.

Cele te realizowane są za pomocą hackatonów, czyli specjalnych wydarzeń skierowanych do programistów. Podczas tych intensywnych sesji pracy, zespoły składające się z informatyków, projektantów grafiki, twórców interfejsów i menedżerów projektów są zobowiązane do znalezienia rozwiązania na określony problem informatyczny. Hackatony trwają od jednego do dwóch dni.