Kim są cyfrowi nomadzi
Pojęcie cyfrowego nomadyzmu (z angielskiego digital nomadism) towarzyszy nam już od kilku lat. W Polsce nie jest jeszcze tak dobrze znane, jednak z każdym upływającym rokiem sytuacja ta się zmienia. Coraz więcej osób decyduje się rzucić wszystko oprócz pracy i zakosztować innego stylu życia. Życia opartego na wolności, niezależności, spontaniczności. Doświadczenia osób, które zdecydowały się na taki tryb życia mogą pomóc nam zrozumieć czym jest zjawisko cyfrowego nomadyzmu i jak to wygląda w praktyce.
Cyfrowy nomadyzm – co to takiego
Nomadzi kojarzą nam się z osobami, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania i wędrują to tu, to tam, w poszukiwaniu lepszego życia. Kiedyś wędrówki te były spowodowane zmianami pogody czy poszukiwaniem pracy , dzisiaj wygląda to nieco inaczej. Cyfrowi nomadzi to osoby, które również nie mają jednego stałego miejsca zamieszkania. Decydują się na wyjazd i zwiedzanie różnych zakątków świata. Tym co ich łączy jest praca zdalna, dlatego też mówi się właśnie o cyfrowym nomadyzmie. Jedynym warunkiem, jakie musi spełniać miejsce do którego udają się takie osoby jest stały dostęp do Internetu, gdyż to jest warunkiem ich pracy.
Kto może być cyfrowym nomadą
Jeżeli marzy Ci się praca w cieniu palm, na rajskiej plaży lub w jednej z najbardziej znanych kawiarni na świecie, to cyfrowy nomadyzm jest dla Ciebie. Niezbędnym warunkiem jest jednak możliwość pracy zdalnej, dlatego też nie każdy zawód będzie się do tego nadawał. Jeżeli jednak podróże i poznawanie nowych miejsc są Twoja pasją, nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić swoje kwalifikacje i zacząć pracę zdalną, na początek w Polsce, a później w jakimkolwiek miejscu na świecie. Cyfrowy nomadyzm niesie za sobą szereg korzyści, takich jak niezależność i możliwość swobodnego podróżowania, jednak wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Jednym z nich może być tęsknota za bliskimi lub poczucie samotności jeśli decydujemy się na wyjazd w pojedynkę. Przed podjęciem takiej decyzji warto więc rozważyć wszelkie za i przeciw i zastanowić się czy to coś dla nas.