Jak pokierować swoim życiem – dylematy osób po maturach

Jak pokierować swoim życiem – dylematy osób po maturach

Okres matur jest już za nami. Niedługo, bo w lipcu, uczniowie, którzy zakończyli już naukę, otrzymają wyniki egzaminu. Będą mogli wtedy aplikować na studia i składać dokumenty na wybrane uczelnie. Z drugiej strony, niejeden może podjąć decyzję o podjęciu pracy, szczególnie jeśli w czasie nauki zdobył już jakiś zawód. Tak naprawdę decyzje te są niełatwe i osoby kończące szkołę średnią nie zawsze wiedzą co chcą zrobić ze swoim życiem. Mają one jednak wpływ na wiele kolejnych lat, dlatego warto podejmować je z głową. Przyjrzyjmy się co może w tym pomóc.

Podążanie za zainteresowaniami

Pomocą w podjęciu mądrej decyzji będzie wzięcie pod uwagę swoich zainteresowań. Istnieją dzieci oraz młodzież, które interesują się jedną i tą samą rzeczą już od kilku lat, praktycznie od dzieciństwa. Takim osobom wybór ścieżki zawodowej oraz kierunku kariery nie powinien sprawić większych trudności. Będzie to po prostu to, czym pasjonują się od wielu lat. Dla jednego może być to elektronika i majsterkowanie, dla innego tworzenie programów komputerowych czy naprawa i obsługa sprzętu. Inne osoby mogą wybrać jeszcze inny kierunek swoich zainteresowań. Niezależnie jakie by one nie były, praca z nimi związana będzie nie tylko źródłem utrzymania, ale raczej prawdziwą przyjemnością.

Jak podjąć decyzję

Z drugiej strony, spore grono osób nie ma sprecyzowanych zainteresowań. Być może poświęcają one czas na naukę, a poza tym na gry i zabawy, czy po prostu spotkania z przyjaciółmi. W innych przypadkach hobby może być taką dziedziną, która nie przyniesie większych dochodów. W takim przypadku tak czy inaczej trzeba będzie poszukać w przyszłości pracy w innej dziedzinie. Pomocne w podjęciu decyzji może być udanie się do osoby, która określi nasze predyspozycje zawodowe. Zajęcia takie oferowane są czasem przez szkołę, jednak nie zawsze ma to miejsce. Jeśli tak nie jest, warto zadbać o to indywidualnie, na przykład w urzędzie pracy.