Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych

Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych

Jeżeli planowałeś budowę lub poważniejszy remont domu, coraz bardziej rosnące ceny materiałów budowlanych mogą być prawdziwym utrapieniem. Jeszcze na początku 2022 roku prognozy wskazywały na delikatny wzrost, a następnie stabilizację bądź spadek cen wielu artykułów, w tym materiałów budowlanych. Niestety, przemiany zachodzące na świecie sprawiły, że sytuacja potoczyła się zupełnie inaczej, co ma przełożenie na portfele Polaków, ale także na inwestycje mieszkaniowe. Wiele osób mimo wszystko czeka na spadki cen i zastanawia się kiedy one nastąpią. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej kwestii.

Czy ceny materiałów budowlanych spadną

Na początek trzeba się zastanowić czy w ogóle możemy liczyć w najbliższym czasie na spadek cen materiałów budowlanych. Te podstawowe, wykorzystywane przy każdej budowie czy remoncie w znacznych ilościach, mogą bowiem skutecznie zniechęcać wysokością ceny. O ile zakup jednego worka cementu nie obciąży zbytnio naszego portfela, o tyle zakup kilkudziesięciu takich worków jest już sporym wydatkiem, szczególnie teraz, po podwyżkach cen. Szacuje się, że na razie tak naprawdę nie mamy co liczyć na ich spadek, a przynajmniej nie możemy tego oczekiwać w najbliższych tygodniach ani nawet miesiącach.

Jak sobie radzić przy wysokich cenach

Kluczem jest w takim razie dobre planowanie. Być może ustaliliśmy, że na remont wydamy określoną kwotę, przykładowo 100 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że obecnie jeśli chcielibyśmy wprowadzić wszystkie planowane zmiany, fundusze te będą niewystarczające. Dlatego też istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji. Możemy poczekać trochę dłużej, aż uzbieramy odpowiednią kwotę. W tym przypadku nie mamy jednak pewności czy materiały nie podrożeją do tego czasu jeszcze bardziej. Możemy też zdecydować się na wprowadzenie części zmian i jedynie częściowy remont. Dokończyć go możemy natomiast w późniejszym czasie.