W Bieruniu rozpoczęła się budowa nowej ścieżki rowerowej

W Bieruniu rozpoczęła się budowa nowej ścieżki rowerowej
Rozpoczął się jeden z dziesięciu elementów dużej inwestycji na terenie Bierunia. Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęła się budowa ciągu pieszo-rowerowego, który będzie prowadził od ulicy Św. Kingi do ulicy Zarzyna. Do końca przyszłego roku w mieście ma powstać łącznie 3,4 kilometra infrastruktury rowerowej.
Rozpoczęta inwestycja ma polegać na przedłużeniu odcinka, który został oddany do użytku w 2019 roku. Chodzi o drogę rowerową równoległą do ulicy Turystycznej, a także chodnik prowadzący wzdłuż ulicy Św. Kingi w stronę Starostwa Powiatowego, a następnie od ulicy Św. Kingi do ulicy Zarzyny.

Jeszcze w tym roku droga będzie dostępna

Remontowany, 250-metrowy odcinek ma zostać oddany do użytku maksymalnie do 15 grudnia 2021 roku. Odpowiedzialna za działania będzie firma INFRAX Sp. z o.o., natomiast w ramach inwestycji wybudowana zostanie ścieżka rowerowa z nawierzchni asfaltowej wraz z obrzeżami, a także budowa nowego oświetlenia.
Przedmiotowa inwestycja jest elementem utworzenia 3,4 kilometra infrastruktury rowerowej, w ramach czego powstaną drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe i oznakowanie wszystkich tras. Całość zadania będzie realizowana w ramach dużego projektu pn.: ,,Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmujące budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary”.

Szereg zadań inwestycyjnych w planach

W ramach całej inwestycji realizowanych będzie szereg zadań. W starobieruńskiej części miasta powstaną następujące realizacje:
  • wydzielona zostanie droga rowerowa z jezdni ulicy Krakowskiej i połączenie jej z ulicą Barańczową oraz z dworcem autobusowym z drugiej strony,
  • wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy wraz z oświetleniem na drugiej części Grobli, a także połączona zostanie z nią droga rowerowa przy ulicy Wylotowej,
  • przedłużona zostanie droga rowerowa i chodnik wzdłuż ulicy Chemików do ulicy Toruńskiej, wraz z połączeniem jej z ulicą Ekonomiczną,
  • wybudowana zostanie droga rowerowa łącząca ulice Marcina i Licealną,
  • przedłużona zostanie droga rowerowa równoległa do ulicy Turystycznej oraz chodnik wzdłuż ulicy Św. Kingi,
  • dodatkowo powstanie szereg pomniejszych zadań, w tym zamontowanie monitoringu.
W ramach metamorfozy dworca autobusowego powstanie wiata rowerowa, powstanie toaleta kontenerowa przystosowana dla osób niepełnosprawnych, a także gruntownie wyremontowany zostanie tzw. Kadłub.