W Bieruniu powstał mural upamiętniający strajk górników

W Bieruniu powstał mural upamiętniający strajk górników
Na jednym z bloków na bieruński osiedlu Granitowa pojawił się piękny mural. Nowo powstałe malowidło upamiętnia dramatyczny strajk górników, do którego doszło niemal równo 40 lat temu.
Mural powstał na bocznej ścianie 4-piętrowego budynku w okolicy kopalni. Jego autorami są Marta Piróg i Marek Grela, którzy tworzą pracownię Czary-Mury. Dotychczas stworzyli murale Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach, a także malunek upamiętniający trylogię filmową o Kargulach i Pawlakach we Wrocławiu.

Piękny mural autorstwa artystów z „Czary-Mury”

W najbliższym czasie artyści stworzą jeszcze jeden bardzo ciekawy mural. Jeszcze w październiku przedstawiciele „Czary-Mury” udadzą się do Warszawy, gdzie stworzą mural z okazji 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego.
Duet „Czary-Mury” przekazał, że bieruński mural upamiętnia 40. rocznicę strajku Solidarności w kopalni Piast. Artyści są szczęśliwi, że przynajmniej w taki sposób mogli kultywować pamięć o śląskiej historii.
Mural przedstawia trzech górników, którzy dzielą się opłatkiem, a przedziela ich biało-czerwona flaga. W dolnej części malowidła widnieją kaski górnicze, które odnoszą się do tablicy, która upamiętnia strajkującą załogę.