Obchody na cześć patrona miasta – św. Walentego

Obchody na cześć patrona miasta – św. Walentego

Miasto Bieruń zorganizowało specjalne wydarzenie na cześć swojego patrona św. Walentego. Zawsze z tej okazji w mieście organizuje się specjalny odpust bez względu na to, jaki dzień tygodnia wypadnie danego roku.

Pielgrzymki do Bierunia

Większość Polski może nie zdawać sobie sprawy, że Bieruń jest miejscem pielgrzymek. Jeśli chodzi o tego rodzaju podróże o podłożu religijnym, to wszyscy kojarzymy Częstochowę czy Licheń, ale o reszcie już trochę mniej głośno.

A jednak, co roku dnia 14 lutego do Bierunia przybywają pielgrzymi. Nie tylko chodzi o uczczenie 14 lutego jako dnia zakochanych ale także o oddanie czci świętemu katolickiemu czyli Walentemu z Terni (lub – jak kto woli – Walentemu z Rzymu).

Choć każdy kojarzy jego imię, to nie każdy zna historię tej postaci. Mowa tu o biskupie, który urodził się pod koniec drugiego lub na początku trzeciego roku naszej ery.

Walentynki po bieruńsku

W związku z tym, że patronem miasta jest święty Walenty, to i jego dzień musi być szczególny. Zakochanym nie trzeba jednak namawiać do tego, aby 14 lutego spędzili w romantyczny sposób. Nawet władze miasta specjalnie się zaangażowały, organizując z tej okazji konkurs.