Zaplanowana przebudowa lodowiska w Oświęcimiu budzi kontrowersje

Zaplanowana przebudowa lodowiska w Oświęcimiu budzi kontrowersje

Pojawiły się niedawno informacje dotyczące planów modernizacji i rozbudowy oświęcimskiej Hali Lodowej, które jednak nie spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony lokalnych fanów sportów zimowych. W odpowiedzi na krytykę zaprojektowanej koncepcji, Pracownia Susuł & Strama Architektura i Budownictwo wydała specjalne oświadczenie, w którym skupiono się na podkreśleniu mankamentów tego pomysłu.

Wspomnijmy, że to właśnie biuro M.O.C. Architekci z Katowic zostało wybrane przez Miasto Oświęcim oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich z oddziałem w Katowicach do opracowania projektu przebudowy Hali Lodowej. Za tworzenie koncepcji odpowiadają Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra, Karolina Supron i Klaudia Kwaśny. Oprócz nagrody finansowej w wysokości 55 tysięcy złotych, autorzy projektu zostali zaproszeni do negocjacji dotyczących wykonania projektu w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Rewitalizacja hali lodowej jest jednym z dwóch największych przewidzianych w Oświęcimiu projektów sportowych, obok modernizacji krytej pływalni. Planowana inwestycja zakłada gruntowną przebudowę trybun oraz całego zaplecza sportowego, w tym korytarzy i specjalnej strefy dla kibiców. Nowa widownia ma pomieścić co najmniej 3 tysiące osób i oferować miejsca dla punktów gastronomicznych. W ramach planu przewidziano także wybudowanie nowej, pełnowymiarowej tafli treningowej z 300 miejscami dla widzów, która ma powstać jako pierwsza, by zapewnić ciągłe funkcjonowanie szkoleń podczas trwania inwestycji. Dodatkowo, Hala Lodowa zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i na jej terenie powstanie parking dla około 300 samochodów i autokarów.