Wysoka kara finansowa dla pijanego rowerzysty naruszającego przepisy ruchu drogowego w Bieruniu

Wysoka kara finansowa dla pijanego rowerzysty naruszającego przepisy ruchu drogowego w Bieruniu

Rowerzysta, który łamał zasady ruchu drogowego i jechał pod wpływem alkoholu został ukarany przez funkcjonariuszy policji mandatem o wartości 4500 złotych. Konkretnie, mężczyzna na rowerze postanowił niewłaściwie przekroczyć przejazd kolejowy, ignorując sygnalizację świetlną informującą o czerwonym świetle. Wkrótce wyszło na jaw, że to nie było jedynym przewinieniem 49-latka – badanie alkomatem wykazało, że był on nietrzeźwy.

Wydarzenie miało miejsce wczoraj, około godziny 16:00 na monitorowanym przejeździe kolejowym w Bieruniu, który jest zlokalizowany przy ulicy Wawelskiej. Rowerzysta nieprzepisowo przemknął przez tory kolejowe pomimo czerwonego światła. Policjanci zareagowali natychmiast i zatrzymali mężczyznę do kontroli. W trakcie sprawdzania okazało się, że 49-letni mieszkaniec Bierunia był pod wpływem alkoholu – badanie alkomatem wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Za tak nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie, mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 4500 złotych.

Warto przypomnieć, że od 2022 roku obowiązują zwiększone kwoty mandatów karnych za specyficzne wykroczenia drogowe. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest surowo karana mandatem o wartości 1000 złotych. Jeśli jednak rowerzysta ma we krwi ponad pół promila alkoholu, kwota mandatu wzrasta do 2500 złotych.

Miejmy na uwadze to, jak bardzo niebezpieczni są nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy przestrzegają zasad. Częstokroć są oni sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla swojego zdrowia i życia, ale również dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg.