W Bieruniu odbyła się uroczysta gala z okazji 30-letnia Odrodzonej Samorządności

W Bieruniu odbyła się uroczysta gala z okazji 30-letnia Odrodzonej Samorządności

W bieruńskim Domu Kultury GAMA odbyła się uroczysta gala, której dwoma głównymi punktami było przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Bierunia i wręczenie odznaczeń dla ludzi, który przez trzy dekady byli bardzo ważni w kontekście budowania nowoczesnego, samorządnego i przyjaznego mieszkańcom miasta.

Podczas uroczystości odbyło się również szereg innych istotnych z punktu widzenia lokalnej społeczności wydarzeń. Przybrała ona charakter uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Bieruniu. Doszło ponadto do oficjalnego wręczenia nominacji starostom dożynkowym, a także uhonorowano dwóch emerytowanych proboszczy bieruńskich parafii, którzy otrzymali Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagrodzono starostów tegorocznych dożynek

Tytuł starostów tegorocznych dożynek przypadł Jolancie i Ryszardowi Budny. Starosta pochodzi z rodziny, która od dziada pradziada związana jest z rolnictwem, a jej korzenie sięgają Goczałkowic, z których pochodzi wiele obecnych rodów rolniczych Bierunia. Pan Ryszard od wielu lat sympatyzuje z nowinkami technologicznymi w rolnictwie, a dziś, pomimo prowadzenia firmy transportowej, bardzo chętnie zasiada w traktorze i uprawia 12 ha gruntu.

Tegoroczny starosta w latach 2014-2018 pełnił rolę radnego VII kadencji w Bieruniu. Obok niego zawsze stoi jego żona, Pani Jolanta, którą poznał na weselu w Wadowicach, z których sama pochodzi. Ona również pochodzi z rodu, który od wielu pokoleń ma duży związek z rolnictwem.

Pani Jolanta z zawodu jest pielęgniarka, a po wyjściu za mąż za rolnika i przedsiębiorcę pomaga mu w prowadzeniu gospodarstwa, a także jest spedytorem w firmie męża.

Co najciekawsze, w ramach 30-lecia samorządności Bierunia przypomniano, że w pierwszym roku działalności miasta zorganizowano pierwsze dożynki na stadionie KS Piast w Bieruniu Nowym. Pierwszą starościną była wówczas Mama Pana Ryszarda, Genowefa. Po 30 latach po tytuł ten sięgnął jej syn.

Inne wyróżnienia podczas gali

Tradycyjnie, podczas wrześniowej uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Bieruniu wręczono również tytuł ,,Zasłużonego dla Miasta Bierunia”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób zajęły miejsce w lokalnej społeczności. Nagroda może trafić również do instytucji, stowarzyszeń lub nieformalnych grup osób, które w niepodważalny sposób przyczyniają się do rozwoju miasta.

W 2021 roku tytuł ,,Zasłużonego dla Miasta Bierunia” trafił do zespołu folklorystycznego Nowobierunianki, którego prezesem jest Pani Małgorzata Berkop.

Uhonorowani odznaczeniami Burmistrza Miasta Bierunia za wkład w rozwój samorządności Bierunia zostali:

  • Dotychczasowi Burmistrzowie Miasta Bierunia i Przewodniczący Rad Miejskich wszystkich kadencji, którzy otrzymali szklane statuetki, zaprojektowane specjalnie z okazji 30-lecia bieruńskiej samorządności.
  • Radni pierwszej kadencji Rady Miejskiej w Bieruniu, którzy otrzymali pamiątkowe, jubileuszowe srebrne znaczki.
  • Stowarzyszenia, kluby i fundacje i firmy prowadzące działalność na terenie Bierunia, bez których dynamiczny rozwój miasta i integracja społeczności lokalnej nie byłyby możliwe.
  • Pracownicy Urzędu Miejskiego w Bieruniu i jednostek organizacyjnych miasta, którzy swoją służbę pełnią od roku 1991, a więc już 30 lat.
  • Specjalnym odznaczeniem 30-lecia samorządu – srebrną przypinką zaprojektowaną specjalnie z okazji 30-lecia odrodzonej Samorządności Bierunia udekorowanych zostało 9 osób, które swoją pracą na rozmaitych polach w sposób szczególny wpisały się w życie miasta Bierunia.