Uroczysta przysięga 40 terytorialsów, w tym kobiet, na rynku w Bieruniu

Uroczysta przysięga 40 terytorialsów, w tym kobiet, na rynku w Bieruniu

Impreza, która miała miejsce w niedzielę 3 września, była wyjątkowym dniem dla czterdziestu żołnierzy z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dokonali oni aktu wojskowej przysięgi na centralnym placu Bierunia. Ciekawostką było, że w gronie składającym przysięgę znalazły się również żołnierki.

Głównym gościem tego wydarzenia był Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W swoim przemówieniu zaznaczył nieugiętość w dążeniu do umocnienia naszego kraju wojskowo, nawiązując przy tym do ambicji ekspansyjnych prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Minister Błaszczak mówił także o nieocenionej roli Wojsk Obrony Terytorialnej nie tylko jako jednostek gotowych do działania w czasie wojny, ale także podczas pokoju. Przywołał ich wkład w pomoc podczas kataklizmów naturalnych, jak powodzie, które nawiedzały również Bieruń.

Podkreślił również fakt, że spośród tych, którzy składali wojskową przysięgę, większość stanowią młodzi ludzie, w tym studenci. To dowodzi, że polskie wojsko nie tylko się rozwija, ale także składa się z dobrze wyszkolonych i wykształconych ludzi.

Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń i ryngrafów przez ministra Błaszczaka. Po zakończeniu ceremonii przysięgi rozpoczęła się defilada wojska, której klimat podkreślała gra orkiestry wojskowej. Na koniec publiczność mogła podziwiać wystawę sprzętu wojskowego na bieruńskim rynku i uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem powstańców śląskich.