Park nazwany na cześć partnerskich związków Bierunia z innymi miastami

Park nazwany na cześć partnerskich związków Bierunia z innymi miastami

8 września 2023 roku, w Nowym Bieruniu, przy ulicy Remizowej, ukształtował się park, który zyskał nazwę Skwer Miast Partnerskich w Bieruniu. Tego specjalnego dnia odsłonięto również mural upamiętniający 25 lat korzystnej współpracy między Bieruniem a Moravskim Berounem, które jest jednym z czterech sojuszniczych miast Bierunia.

W Skwerze Miast Partnerskich w Bieruniu postawiono drogowskaz, na którym znajdują się nazwy wszystkich miast partnerskich oraz odległości dzielące je od Bierunia. Zgodnie z informacjami na drogowskazie, najbliższe partnerstwo Bierunia to Moravský Beroun, oddalone jedynie o 125 km. Do Ostroga trzeba pokonać 530 km, do Gundelfingen – 850 km, natomiast do Meung-sur-Loire we Francji – aż 1290 km.

Krystian Grzesica, burmistrz miasta, wyraził swoje emocje dotyczące tych partnerstw: „Każda z tych relacji stanowi historię napełnioną ciepłem, przyjaźnią i życzliwością. To także owocna współpraca, rozwój i wzajemne korzystanie z doświadczeń”. Burmistrz podkreślił również, że to właśnie jego poprzednicy zainicjowali te znaczące partnerstwa.