Obchody Dożynek Bieruńskich 2023 połączone z Dniami Miasta

Obchody Dożynek Bieruńskich 2023 połączone z Dniami Miasta

10 września 2023 roku, w Bieruniu odbyła się unikalna ceremonia dożynek, która różni się od tradycyjnych obchodów tego rodzaju. W tym niezwykłym wydarzeniu biorą udział wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku, od najmłodszych uczęszczających do przedszkolaka po osoby starsze, korzystające już z emerytury lub renty. Co ciekawe, w całym procesie nie występuje żadne nawiązanie do rolnictwa – brak jest maszyn rolniczych oraz innych typowych elementów.

Dożynki w Bieruniu prezentują przede wszystkim działalność oświatową, sportową i różnorodne organizacje. Jest to swoisty defiladowy pokaz instytucji edukacyjnych, klubów sportowych oraz innych organizacji działających na terenie miasta. Ciekawostką jest fakt, że w korowodzie uczestniczą również przedstawiciele władz miejskich, którzy podczas tego wydarzenia przywdziewają tradycyjne stroje ludowe.

Niezwykłe obchody Dożynek Bieruńskich 2023 zostały dodatkowo połączone z Dniami Miasta. To właśnie wtedy świętowano istotną rocznicę, jaką było 25-lecie partnerstwa Bierunia z czeskim miastem Moravský Beroun. Było to zatem wydarzenie pełne podniosłych chwil, świętujące nie tylko plony i lokalną społeczność, ale też międzynarodowe relacje miasta.