Niepełnosprawni z Bierunia będą mieli łatwiej. Będzie dla nich wsparcie

Niepełnosprawni z Bierunia będą mieli łatwiej. Będzie dla nich wsparcie
Osoby niepełnosprawne pełnią identyczną rolę w społeczeństwie, co osoby w pełni sprawne. Włodarze Bierunia bardzo mocno to dostrzegają, dlatego też realizuje pilotażowy program rządowy, polegający na wsparciu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Chodzi o tegoroczną edycję programu ,,Opieka wytchnieniowa”.
Opieka nad osobami niepełnosprawnymi nie jest łatwym zdaniem. Ci, którzy wymagają całodobowej pomocy muszą liczyć na wsparcie zazwyczaj bliskich i rodziny, co w dłuższym wymiarze stanowi nie lada wyzwanie dla każdej ze stron. Dostrzegając tę kwestię, włodarze Bierunia rozpoczęli realizację istotnego programu.

Cztery rodziny korzystają już z programu

Osoby, które każdego dnia zmagają się z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi członkami swojej rodziny mogą uzyskać pomoc ze strony wykwalifikowanej opiekunki. Dzięki dostosowanemu do potrzeb danej rodziny harmonogramowi jest ona w stanie zaopiekować się daną osobą w jej miejscu zamieszkania. Rodzice lub ich prawowici opiekunowie mogą w tym czasie zająć się innymi obowiązkami lub dbaniem o własną kondycję fizyczną.
W ubiegłym roku włodarze Bierunia rozpoczęli tego typu współpracę z czteroma rodzinami, które wystosowały prośbę o wsparcie. Tegoroczna edycja zakłada możliwość pomocy wobec innych osób, które tylko wyrażą taką chęć.

Zgłoszenia do programu ,,Opieka wytchnieniowa”

Działania w zakresie sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi koordynowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bieruniu, Dział Profilaktyki i Wspierania Rodziny. Szczegółowe informacje na temat realizacji programu można otrzymać pod numerem telefonu 32 708 04 83. W takiej formie można również zgłosić chęć uczestnictwa w kolejnej edycji programu.
Więcej informacji na temat działań włodarzy Bierunia w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Zamieszczone są tam również wszelkie porady dotyczące zgłaszania chęci wzięcia udziału w programie.
To nie jedyne formy wsparcia, jakie mogą uzyskać niepełnosprawni. W okresie świątecznym również mogą dostać niezbędną pomoc, o czym można przeczytać tutaj.