Jak chronić się przed silnym słońcem

Jak chronić się przed silnym słońcem

Początek lata zaskoczył nas bardzo wysokimi temperaturami. Powoli wracają one do normy, nie znaczy to jednak, że za parę dni znowu nie skoczą do góry. Kiedy termometr wskazuje ponad 30 stopni wielu z nas zastanawia się tylko nad tym co zrobić, aby się ochłodzić. Najchętniej co chwilę bralibyśmy chłodny prysznic, jednak w praktyce nie jest to możliwe. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomogą nam się uporać z upałem i uniknąć problemów zdrowotnych związanych z niedostateczną ochroną przed słońcem. Przyjrzyjmy się niektórym z takich sposobów.

Sposoby na upały

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie palącego słońca jest schronienie się w cieniu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. W drodze do pracy, czy też gdziekolwiek indziej, zazwyczaj nie da się iść tylko cieniem i momentami będziemy musieli pokonać krótsze lub dłuższe odcinki na słońcu. Alternatywą jest jazda samochodem lub komunikacją miejską, jednak ta ostatnia w upały nie zapewnia dogodnych warunków. Jeśli chodzi o samochód, warto go włączyć nieco wcześniej, tak aby klimatyzacja zaczęła działać. W sytuacjach kiedy musimy się gdzieś dostać na pieszo, warto zaopatrzyć się w kapelusz na głowę i krem ochronny na skórę. Im wyższy filtr, tym lepiej, gdyż w ten sposób zapewniamy lepszą ochronę naszej skórze.

O czym pamiętać

Kiedy za oknem panuje wysoka temperatura, a wnętrze mieszkania bardzo się nagrzewa, wydaje się, że nie ma już chłodniejszego miejsca. Jeśli mieszkamy w domu, możemy postawić basen na ogrodzie, pamiętając jednak o tym, aby umiejscowić go w cieniu. Poza tym, organizm w gorące dni bardzo szybko się poci, toteż trzeba regularnie uzupełniać płyny, tak aby się nie odwodnić. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie wody, która dobrze zaspokoi pragnienie i nawodni organizm. Zaleca się wypicie przynajmniej 1,5 litra dziennie, jednak przy największych upałach lepiej jeśli jest to jeszcze większa ilość.