Bitwa o mandat senatora w okręgu nr 75: Prezydent Tychów kontra radny wojewódzki i specjalista ds. zarządzania ruchem drogowym

Bitwa o mandat senatora w okręgu nr 75: Prezydent Tychów kontra radny wojewódzki i specjalista ds. zarządzania ruchem drogowym

Pojedynek o miejsce w Senacie Polski w okręgu nr 75 staje się coraz bardziej zacięty. Andrzej Dziuba, który jest prezydentem Tychów od 23 lat, zdecydował się na rywalizację o mandat senatora. Zmierzy się on z Piotrem Czarnynogą, radnym wojewódzkim z listy Prawa i Sprawiedliwości (PiS), oraz Mateuszem Ożogiem, odpowiedzialnym za zarządzanie ruchem drogowym w starostwie bieruńsko-lędzińskim. Wszyscy trzej są związani z różnymi środowiskami politycznymi.

Andrzej Dziuba, choć funkcjonuje jako kandydat bezpartyjny, to jednak jego kandydatura jest wspierana przez partię opozycyjną w ramach tzw. Paktu Senackiego. Po dwóch dekadach sprawowania władzy na szczeblu lokalnym, Dziuba podjął decyzję o skoku na poziom centralny. Jego motywacje są głęboko zakorzenione w przekonaniu o potrzebie silnych i niezależnych samorządów.

„Samorządy muszą być silne i niezależne” – powiedział nam kilka tygodni temu Dziuba. Jego zdaniem, jeśli opozycja przegra zbliżające się jesienne wybory, centralizacja władzy będzie postępować, a samorządy będą tym samym zmuszone do wykonywania poleceń docierających z Warszawy. Dla Dziuby to nie jest Polska, o którą on i wielu innych walczyło.