Gmina Bieruń z trzema wnioskami o dofinansowanie z Polskiego Ładu

Gmina Bieruń z trzema wnioskami o dofinansowanie z Polskiego Ładu
Włodarze gminy Bieruń złożyli trzy wnioski o dofinansowanie do projektów w ramach programu Polski Ład. Inicjatywa polskiego rządu na być planem na czas po pandemii, w ramach którego podjęte mają zostać działania i inwestycje m.in. w zdrowie, rodzinę czy energetykę.
Chcąc nieustannie poszukiwać możliwości rozwoju i poprawy życia mieszkańców, przedstawiciele gminy Bieruń postanowili skorzystać z możliwości, jakie Polski Ład daje poszczególnym samorządom. Urząd Miejski w Bieruniu wystosował już trzy oficjalne wnioski dotyczące dofinansowania lokalnych inwestycji infrastrukturalnych.

Czego dotyczą złożone wnioski?

Pierwszy z wniosków o dofinansowanie dotyczy budowy i modernizacji kanalizacji sanitarnej na terenie gminy wraz z budową drogi Marmurowej. W ramach projektu miałyby zostać wykonane trzy główne zadania:
  • budowa i rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie dzielnicy Ściernie w Bieruniu (osiedle przy ul. Marmurowej, trzy budynki użyteczności publicznej i budynki mieszkalne przy ul. Warszawskiej),
  • modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu przy ul. Granitowej,
  • budowa 380-metrowego odcinka drogi na ul. Marmurowej oraz instalacja oświetlenia, odwodnienia i przebudowa kolidujących sieci.
W ramach drugiego projektu gmina zamierza przeprowadzić rozbudowę i budowę ulic Domy Polne i Szynowej w Bieruniu, również wraz z kanalizacją sanitarną. W tym przypadku do wykonania są:
  • rozbudowa i budowa 330-metrowego odcinka ul. Domy Polne wraz z jezdnią, chodnikiem, zjazdami i kanalizacją deszczową,
  • rozbudowa 500-metrowego odcinka ul. Szynowej z jezdnią, zjazdami i kanalizacją deszczową,
  • rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Domy Polne.
Trzeci wniosek dotyczy przebudowy ul. Słowackiego, Latochy i Kopcowej w Bieruniu. Prace miałyby polegać na przebudowie skrzyżowań, zjazdów, chodników, kanalizacji deszczowej, oświetlenia, sieci wodociągowej, kabli i kolidujących sieci.

Jakie są zasady programu?

Obecnie przeprowadzany jest nabór wniosków od samorządów terytorialnych. Każdy z nich może złożyć maksymalnie trzy takie wnioski o dofinansowanie. Jeden z nich nie ma kwotowego ograniczenia, drugi nie może przekroczyć wartości 30 mln zł, zaś trzeci – 5 mln zł.