Rocznica Marszu Śmierci
Ze względu na obchody 77 rocznicy Marszu Śmierci Burmistrz Miasta Bieruń wraz z niektórymi radnymi oraz innymi osobami złożyli hołd ofiarom wspomnianego Marszu. Cała uroczystość odbyła się w podniosłym charakterze, jak na tego typu wydarzenia przystało. Zanim jednak podamy jej szczegóły, przypomnijmy czym był Marsz Śmierci, kiedy miał miejsce i dlaczego wydarzenie to jest co roku upamiętniane.
Czym był Marsz Śmierci
Marszem Śmierci określa się długi przemarsz jaki musieli odbyć więźniowe obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Jeszcze przed jego wyzwoleniem przez Armię Czerwoną, rozpoczęła się jego ewakuacja, co dotyczyło również wszystkich więźniów. Musieli oni przejść bardzo długi odcinek w trudnych zimowych warunkach. Istniało kilka tras ewakuacji obozu, a jedna z nich prowadziła właśnie przez Bieruń, stąd też w mieście tym wydarzenie jakim był Marsz Śmierci jest co roku upamiętniane w jego rocznicę. Swoją nazwę Marsz Śmierci wziął niestety z faktu, że podczas ewakuacji obozu zmarło wielu więźniów. Przyczyniły się do tego trudne warunki, nieodpowiednie do tak długiego przemarszu ubranie, a także niskie temperatury. Inni zostali rozstrzelani. Wszystkie te wydarzenia i osoby, które straciły wtedy życie co roku zostają godnie upamiętnione.
Upamiętnianie Marszu Śmierci
W rocznicę Marszu Śmierci, który miał miejsce w styczniu 1945 roku odbywają się uroczystości, w których biorą udział zarówno urzędnicy i radni, jak i pozostali mieszkańcy miasta. Zaangażowane są również dzieci, które mogą w ten sposób poznać smutną historię tego mrocznego okresu w dziejach Polski i Europy. Na cmentarzu znajduje się specjalna mogiła poświęcona właśnie ofiarom Marszu Śmierci i to właśnie przy niej zaczynają się zazwyczaj uroczystości związane ze złożeniem hołdu poległym więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, którzy nie przeżyli jego ewakuacji i nie doczekali wyzwolenia.