Czy media mogą uzależniać
Dostęp do mediów w obecnych czasach jest na porządku dziennym. Być może niektórzy z nas pamiętają czasy, kiedy był on luksusem i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Telewizja, czy samo posiadanie telewizora było dość kosztowne, dlatego oglądało się go często jedynie u sąsiadów, jeśli go posiadali. Na przestrzeni lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Dzisiaj niemal w każdym domu znajdziemy przynajmniej jeden telewizor i to taki, który zdecydowanie różni się od tych produkowanych kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu. Poza tym, na porządku dziennym są dzisiaj komputery, smartfony i dostęp do Internetu. Pojawił się jednak wraz z nimi pewien problem dotykający wiele osób, a mianowicie spędzanie za dużo czasu przed telewizorem czy komputerem.
Ile czasu spędzasz przed urządzeniami elektronicznymi
Według badań prowadzonych przez różne jednostki w kraju oraz za granicą ilość czasu jaki spędzamy przed telewizorem, komputerem czy smartfonem jest niepokojąco duża. Może to mieć bardzo negatywne skutki nie tylko dla naszego wzroku, ale również w innych aspektach zdrowotnych. Ponadto, może narażać na szwank naszą więc z innymi członkami rodziny. Niestety, coraz częściej widzi się każdego z jej członków, który jest zajęty swoim własnym telefonem lub komputerem. To prawda, wielu z nas chce być na bieżąco z tym co dzieje się na świecie, dlatego śledzimy w mediach bieżącą sytuację w kraju i za granicą. Poza tym media społecznościowe pozwalają nam na bezproblemową komunikację ze znajomymi, z którymi nie możemy spotkać się osobiście. Nie ma w tym nic złego, jednak warto pamiętać o ilości czasu jaki spędzamy na tego typu zajęciach.
Czy uzależnienie od mediów jest możliwe
Niestety, w dość dużej ilości przypadków można stwierdzić uzależnienie od mediów. Dotyczy to w dużej mierze nastolatków, którzy po odebraniu im telefonu laptopa oraz innych urządzeń elektronicznych nie wiedzieli co ze sobą zrobić. Można było u nich zaobserwować bardzo niepokojące objawy, które świadczyły o takim właśnie uzależnieniu. Chociaż problem dotyczy tutaj głównie nastolatków, nie oznacza to, że osoby dorosłe czy dzieci są zupełnie wolni od tego rodzaju uzależnień. Każdy z nas może być na nie podatny, dlatego też warto na co dzień ograniczać czas jaki spędzamy na przeglądaniu mediów, a poświęcić go rodzinie lub swojemu hobby.