Ścieżki rowerowe w Bieruniu

Ścieżki rowerowe w Bieruniu

Z różnych względów coraz więcej osób decyduje się na używanie środka transportu jakim jest rower. Dla jednych jest to spora oszczędność, szczególnie jeśli w taki sposób dojeżdżają do pracy. Dla innych jest to po prostu sposób na sprawne przemieszczanie się po mieście czy w okolicach bez konieczności stania w korkach. Coraz więcej młodych osób wybiera rower jako sposób na dotarcie do szkoły. Te oraz inne czynniki sprawiły, że w ramach budżetu miejskiego powstaje aktualnie siatka ścieżek rowerowych, które mają skomunikować ze sobą większą część starego Bierunia. Dzięki temu przemieszczanie się rowerem będzie jeszcze bezpieczniejszym i szybszym sposobem na dotarcie z jednego do drugiego punktu.

Projekt wykorzystania budżetu

Ścieżki rowerowe powstające w Bieruniu są częścią projektu „Kompleksowa strategia niskoemisyjna przeciwdziałająca zmianom klimatu na terenie gminy Bieruń obejmująca budowę dwóch zintegrowanych centrów przesiadkowych w dzielnicy Bieruń Nowy i Bieruń Stary – etap II”, który obejmuje również przebudowę centrum przesiadkowego. W ramach projektu, oprócz modernizacji dworca autobusowego, powstają właśnie ścieżki rowerowe w starej części miasta. Przyjrzyjmy się jak ma wyglądać ich siatka i jakie części miasta zostaną ze sobą skomunikowane. Ma to tym większe znaczenie, że koniec prac przy ścieżkach rowerowych planowany jest na bieżący rok.

Ścieżki rowerowe

Pierwszy etap ścieżek rowerowych powstaje przy ulicy Marcina i prowadzi prosto do Liceum Ogólnokształcącego. Stworzona ścieżka ma nieco ponad 200 metrów i będzie się łączyć z kolejnym odcinkiem biegnącym z drugiej strony i łączącym się następnie z pasem rowerowym wydzielonym na parkingu przy Szarych Szeregów. Kolejny odcinek ścieżki rowerowej to trasa wzdłuż rzeki Mlecznej, a także ulica Za Kopcem i Kopcowa. Ścieżka rowerowa ma powstać także przy ulicy Chemików, która bezpośrednio graniczy z nowym centrum przesiadkowym. Następnie ścieżka rowerowa ma biec ulicą Zdrowia, Krakowską, łącznikiem z Barańcową, gdzie połączy się z nową częścią Bierunia. Poza tym ścieżka ma prowadzić łącznikiem przez św. Kingi i Zarzyny aż do Grobli.