Wstrząs w kopalni w Bieruniu

Wstrząs w kopalni w Bieruniu

Poprzedni weekend nie był dla mieszkańców Bierunia najspokojniejszym. W sobotę, 5 lutego, w godzinach wieczornych, doszło do wstrząsu w kopalni KWK Ziemowit-Piast Ruch Piast w Bieruniu. Około 20.30 można było odczuć skutki wstrząsu. Był on na tyle silny, że w mieszkaniach trzęsły się meble, co mogło przywodzić na myśl trzęsienia ziemi, raczej niespotykane w naszym rejonie geograficznym. Do wstrząsu doszło na wysokości 650 metrów pod ziemią, jednak jak wskazują pracujący tam w tym czasie górnicy oraz dyspozytor, pod ziemią wstrząs nie był tak bardzo odczuwalny.

Wstrząs o dużej sile

Wstrząs był sporym, a przy tym niemiłym zaskoczeniem dla mieszkańców Bierunia. Jak podają oficjalne dane uzyskane z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, miał on siłę 2×10^6J i był najbardziej odczuwalny przez osoby mieszkające w Nowym Bieruniu. Pod ziemią nie był on tak silnie odczuwalny i, co ważniejsze, nie był zagrożeniem dla znajdujących się w tym czasie w kopalni pracowników. Jeżeli zaś chodzi o powierzchnię, mieszkańcy zaznaczają, że był to wstrząs silniejszy niż te, do których dochodzi od czasu do czasu. W niektórych mieszkaniach zaczęły się ruszać meble, a w innych dało się słyszeć brzęk szklanek postawionych obok siebie. Siła wstrząsu była na tyle duża, że był on odczuwalny nie tylko w Bieruniu, ale również w okolicach. O jego wyczuwalności mówią między innymi mieszkańcy oraz osoby znajdujące się w tym czasie w Lędzinach, Bojszowach, a także niektóre osoby przebywające w Chełmie Śląskim.

Jak zachować się w czasie wstrząsu

Na terenach, na których znajdują się kopalnie do wstrząsów dochodzi dość regularnie. Mieszkańcy są więc na nie przygotowani i wiedzą, że takie mogą nastąpić. Jeżeli jednak znajdziemy się w takim miejscu po raz pierwszy i odczujemy wspomniane wstrząsy, mogą one być dla nas sporym zaskoczeniem. Najważniejsze to zachować spokój i nie wpadać w panikę. Wstrząsy nie są na tyle silne, aby mogły wyrządzić szkody lub spowodować zniszczenia. Najlepiej po prostu przeczekać wstrząs, który zazwyczaj kończy się bardzo szybko.

Jeden komentarz o “Wstrząs w kopalni w Bieruniu

  1. Nie umknął ten wstrząs mojej uwadze. Na szczęście nie wyrządził żadnych szkód w mojej dzielnicy i trwał tylko chwilę.

Comments are closed.