Dopłaty węglowe – wysokość i rodzaje
Zbliżający się coraz większymi krokami sezon grzewczy wzbudza w tym roku spory niepokój. Koszty każdego rodzaju ogrzewania poszły w górę, co martwi wiele osób. Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja ta miała się zmienić, dlatego też warto już teraz przemyśleć w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu. Możemy korzystać ze sprawdzonych sposobów, a w niektórych wypadkach również z pomocy państwa. Jest tak chociażby w przypadku surowca jakim jest węgiel. To właśnie jego ceny poszły najbardziej w górę, dlatego też powstał specjalny program pomocowy. Gospodarstwa domowe, które używają węgla jako podstawowego środka grzewczego mogą liczyć na pewną dopłatę. Jak będzie ona wyglądała i jak będzie przebiegał proces jej wypłacania?
Dopłaty do węgla
O dopłatach do węgla mówi się już od dłuższego czasu. Mają one pokryć część kosztów każdego gospodarstwa domowego. Suma dofinansowania ma wynieść 3000 złotych dla każdego gospodarstwa. Nie jest przy tym brana pod uwagę jego wielkość ani wysokość dochodów. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, które zazwyczaj minimalnie przekraczają poziom dochodów określony w regulaminie otrzymywanie różnego rodzaju dodatków. Chociaż na pierwszy rzut oka 3000 złotych może się wydawać sporą kwotą, to jednak musimy zdawać sobie sprawę z obecnych cen węgla. Jeszcze rok temu tonę można było kupić za ok. 1000 złotych, jednak obecnie surowiec ten jest trzy razy droższy. Dopłata wystarczy więc jedynie na pokrycie kosztów zakupu jedynie jednej tony i to przy założeniu, że ceny nie pójdą w tym czasie w górę.
Terminy dopłat
Wiele gospodarstw domowych chciałoby kupić węgiel jak najszybciej właśnie ze względu na to, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Jednak nie każdego stać na wyłożenie określonej kwoty, dlatego spora ilość rodzin czeka na otrzymanie dofinansowania. Termin jego wypłaty określa się na około miesiąc od momentu złożenia wniosku. Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy możliwość ich składania, jednak wszystko wskazuje, że powinna być ona dostępna w najbliższych tygodniach. Końcowym terminem ich składania będzie natomiast 30 listopada 2022 roku.