Dezinformacja, czyli jak media fałszują prawdę
Być może spotkałeś się kiedyś z sytuacją, kiedy to w różnych mediach jedno wydarzenie było przedstawione na bardzo różne sposoby. Co więcej, z jednej informacji można było wyciągnąć zupełnie inne wnioski niż z drugiej. Pozornie jest to ten sam fakt i dotyczy tego samego zdarzenia, jednak opinia na dany temat po jego obejrzeniu może być bardzo różna. Na przykład w różnych częściach świata podaje się bardzo różne informacje na temat wojen. Jedne popierają jedną stronę konfliktu i wypowiadają się o niej pozytywnie, drugie zaś na odwrót – obstają przy słuszności drugiej strony. Tak naprawdę dotyczy to jednak nie tylko tak poważnych kwestii, ale również wielu innych, mających bezpośredni związek z naszym życiem. Skąd więc mamy wiedzieć co jest prawdą?
Czy media mówią prawdę?
Dość łatwo więc możemy dojść do wniosku, że media nie zawsze mówią prawdę, a przynajmniej nie przedstawiają jej w obiektywny sposób. Dzieje się tak dlatego, że konkretne osoby czy też całe stacje telewizyjne chcą osiągnąć pewne cele za pomocą przedstawiania półprawdy czy też prawdy zabarwionej emocjonalnie w taki sposób aby wywołać w nas konkretne odczucia. Nie warto więc bezkrytycznie wierzyć we wszystko co zobaczymy w telewizji, usłyszymy w radiu, czy też przeczytamy w Internecie. Pewna doza nieufności będzie w takich momentach przydatna, gdyż nie pozwoli nam się oszukać.
Jak uniknąć dezinformacji?
Niektóre osoby postanowiły w ogóle nie oglądać wiadomości czy to z kraju, czy ze świata, gdyż budzą one w nich pewien niepokój. Na co dzień mamy dosyć zmartwień, dlatego też nie ma powodu by dziwić się osobom, które chcą uniknąć oglądania kolejnych problemów. Poza tym, niepokój jest powszechnym i dość niebezpiecznym zjawiskiem, które może prowadzić do wielu chorób i schorzeń. W niektórych przypadkach może prowadzić do depresji, czy bezsenności lub pogłębiać takie stany. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, nie warto wierzyć bezkrytycznie we wszystko co usłyszymy w mediach. Możemy poszukać najbardziej wiarygodnego źródła lub porównać kilka z nich, tak aby wyrobić sobie obiektywne spojrzenie na fakty rozgrywające się na świecie.